Pages

16 lipca 2013

Bułki razowe


 Pyszne i zdrowe razowe bułeczki, dodatek zwykłej mąki sprawia, że są bardziej puszyste. Idealne na śniadanie, można wyrobić ciasto wieczorem, wstawić do lodówki i upiec je rano.


Bułki razowe (8 sztuk):
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
- 7 g suchych lub 15 świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- ok. 250 ml mleka
- 50 g masła
- 1 jajko do posmarowania
- ziarna do posypania

Jeśli mamy świeże drożdże najpierw robimy zaczyn, czyli podgrzewamy mleko, dodajemy cukier , drożdże i 2 łyżki mąki i czekamy aż zacznie rosnąć, potem dodajemy zaczyn do reszty składników i wyrabiamy ciasto. 
W przypadku suchych drożdży mieszamy je od razu z obydwoma mąkami, solą i cukrem, mleko podgrzewamy, a masło roztapiamy (można je dodać od razu do mleka i podgrzewać razem). Ciasto drożdżowe robione z mąki pełnoziarnistej jest dużo bardziej klejące niż robione ze zwykłej, potrzebuje też więcej płynów. Dlatego najłatwiej najpierw mieszać suche składniki z mlekiem i masłem w misce, ponieważ na początku ciasto będzie bardzo rzadkie. Wyrabiamy je aż zacznie odklejać się od rąk i naczynia, podsypujemy mąką i zostawiamy do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części, formujemy bułeczki i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 25 minut. Przed włożeniem do piekarnika smarujemy jajkiem i posypujemy ziarnami. Pieczemy w temperaturze 220° C 15-20 minut.

 Smacznego!

1 komentarz:

  1. Czy takie ciasto robione wieczorem powinno przed włożeniem do lodówki być już wyrośnięte, czy od razu po wyrobieniu należy je wrzucić do chłodu? Tak samo rano - należy odczekać aż ciasto będzie cieplejsze, czy można wrzucać bułeczki od razu do gorącego piekarnika? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń